- 82% dintre cei peste 10.000 de respondenți ai sondajului ȘTIU PE CE LUME TRĂIESC nu vor ca Nicușor Dan să fie președinte și prim-ministru
- Într-un singur an, Nicușor Dan a ratat deja de trei ori, cu Bolojan, Tomac și Veștea
- PSD susține un Guvern minoritar condus de Sorin Grindeanu, iar PNL, USR și UDMR îl lansează în cursă pe Siegfried Mureșan
- Adrian Sârbu: Eu sunt complet de acord ca, în România, Puterea Executivă să îi aparțină unui singur om, dar NU unui psihopat infantil
- Adrian Sârbu: Domnule Nicușor Dan, dați dovadă de „onestitate” și „seriozitate” și renunțați la funcția pe care românii v-au încredințat-o din greșeală!
Încă îți testezi limitele răbdării?
După 50 de zile de la demiterea lui Ilie Bolojan, atunci când Nicușor Dan ți-a spus să „fii calm, că vei trece prin asta”, NU ai prim-ministru, NU ai Guvern și continui să simți efectele crizei în care se adâncește România.
„Tehnocratul” Tomac a plecat la fel de repede cum a venit, iar „optimistul” Veștea, răsărit din aceeași nomenclatură de partid, a fost invalidat de Parlament fără mari emoții.
Cele două eșecuri consecutive ale președintelui le-au determinat pe partidele din fosta Coaliție de guvernare să iasă din nou la rampă.
Social-democrații susțin un guvern minoritar condus chiar de liderul lor, Sorin Grindeanu, în vreme ce tripleta PNL-USR-UDMR îl aruncă în luptă pe Siegfried Mureșan, vicepreședintele Partidului Popular European (PPE) și, mai nou, al liberalilor conduși de interimarul Bolojan .
Ambele propuneri au fost anunțate după ce Nicușor Dan a renunțat la „calm” și le-a transmis partidelor să „accelereze procesul” de numire a unui candidat pentru funcția de premier.
În realitate, ȘTII că niciun membru de partid nu are capacitatea de a scoate România din criză și că NU te va ajuta să trăiești mai bine. Pentru că e ales de ei, nu de TINE.
De aceea, miercuri, la ȘTIU PE CE LUME TRĂIESC, împreună cu Alex Anghel și Adrian Sârbu, te-am întrebat dacă vrei ca Nicușor Dan să ocupe, simultan, funcțiile de președinte și prim-ministru.
TU ai răspuns.
Doar 18% dintre respondenți sunt de acord ca președintele ales de români în 2025 să controleze toată Puterea Executivă a țării.
TU vrei ca, în România, președintele să conducă și Guvernul
În luna noiembrie a anului 2024, când România se pregătea de alegerea unui nou președinte, după 10 ani petrecuți de Klaus Iohannis la Cotroceni, te-am întrebat dacă vrei ca președintele să fie și șeful Guvernului. Exact ca în America.
La vremea aceea, 66% dintre respondenți au fost de acord cu această schimbare constituțională.

Eu sunt complet de acord ca, în România, Puterea Executivă să îi aparțină unui singur om. Avem nevoie de un președinte jucător, la fel ca Trump.
Asta NU înseamnă că sunt de acord cu Nicușor Dan!
Omul a dovedit că este absolut incompetent, din toate punctele de vedere. Singura administrație pe care a condus-o este Primăria București, adică un JAF.
TOP ARTICOLE
Un președinte care conduce și Guvernul are trei mari „responsabilități”. Dacă putem să mai folosim cuvântul ăsta, pe care ni l-au furat toți impostorii veștejiți.
În primul rând, își reprezintă țara în relație cu alte state. NU ca slugile astea, în frunte cu Nicușor Dan, care se duc argați pe la alții!
Evident, administrează bugetul. Ceea ce presupune că e manager, cunoscător al economiei de piață, tehnologică și digitală.
Și, nu în ultimul rând, reprezintă Guvernul în relație cu Parlamentul și Justiția. O relație etică, bazată pe încredere și profesionalism.
Nicușor Dan habar n-are ce presupune o astfel de misiune. E un loser și atât!, explică Adrian Sârbu.
88% dintre români vor cât mai repede un Guvern
După 50 de zile de când Bolojan a fost demis din funcție, poporul român vrea să fie condus de lideri competenți, care să aibă capacitatea de a scoate România din criză. 88% dintre respondenții celui mai recent sondaj Avangarde sunt de părere că țara are nevoie cât mai repede de un Guvern.

DA, avem nevoie azi de un Guvern. Dar NU de un Guvern de impostori, de politruci și de securiști. România nu a crescut și nu va crește niciodată cu proști.
Îi tot vezi pe cetățenii ăștia din partide că vin cu tot felul de propuneri: Guvern minoritar de o culoare, Guvern de coaliție de altă culoare… nu mai spunem care.
Indiferent cine va fi următorul prim-ministru, ȘTII că el trebuie să semene cu Nicușor Dan. Asta e tot ce vrea infantilul care conduce România.
Ce presupune asta? Să fie nicușorist, evident. Adică să fie susținut de Coaliția „pro-europeană”, să refuze să se alieze cu partidele „pro-suspendare” și, cel mai important, să NU facă nimic, pentru a nu fi contestat.
Mai mult decât atât, pentru că Nicușor Dan NU e prost, știe că trebuie să îl controleze la dosar. O practică bine cunoscută, consacrată de Băsescu. Așa va arăta următorul prim-ministru al României, afirmă Adrian Sârbu.

NU scapi ușor de Nicușor!
Domnule Nicușor Dan, dați dovadă de „onestitate” și „seriozitate” și renunțați la funcția pe care românii v-au încredințat-o din greșeală.
Țara asta trebuie guvernată după un principiu simplu: ȘTII, POȚI, FACI! Nu știi, nu poți, pleci acasă și îi lași pe alții.
Ca să scapi ușor de Nicușor, trebuie să fii conștient că ești mai bun decât el. TU poți să scoți România din criză și poți să o ajuți să crească, la fel cum ai făcut până acum, concluzionează Adrian Sârbu episodul 23 din sezonul 5 al emisiunii ȘTIU PE CE LUME TRĂIESC, pe care îl poți revedea AICI.

